torek, 24. marec 2015

Protokolarna prireditev 'Jabolko navdiha'

Morda mislite, da je meni vedno vse jasno, ko gre za to, kaj, kdaj in za kam bom kaj oblekla. Ko me je pred enim mesecem po telefonu poklicala Petra in mi povedala, da ji bo predsednik Borut Pahor podelil priznanje 'Jabolko navdiha' ter da me vabi kot eno izmed povabljenk na sprejem ob podelitvi nagrade, pa mi je skozi misli vendarle šinilo: »Kaj bom oblekla?«. 

(foto: Tina Martinec Selan)

Čeprav sem načeloma 'profi' v tem, da drugim svetujem outfite za najrazličnejše priložnosti, sem tudi sama včasih v podobni dilemi. Podelitev pomembnega priznanja v predsedniški palači namreč spada med protokolarne dogodke, za katere velja določen kodeks oblačenja. Zato sem morala izbrati nekaj malce bolj umirjeno klasičnega, kot nosim sicer (protokolarni dogodki niso mesto za pretirano izražanje individualnosti in kreativnosti skozi obleko), ter upoštevati jasna pravila, ki veljajo za dame: zaprti usnjeni salonarji s peto, primerna dolžina krila, neopazne hlačne nogavice, manjša torbica, nevpadljivo ličenje, malo nakita. Tukaj ni mesta za izgovarjanje na udobje, t.i. športno eleganco, ležernost in podobno. Po načelu shop your closet sem večino stvari našla kar v svoji omari in bila hvaležna, da včasih kupim tudi kaj, za kar ob nakupu pomislim: »Tega sicer ne potrebujem za vsak dan, vendar od časa do časa pride priložnost, ko je treba iz omare potegniti tudi nekaj takega«. 

(foto: Tina Martinec Selan)

Nekaj let staro obleko (COS) sem tako samo zlikala, črne salonarje (Yoox) imam doma za točno za take prilike, pisemske torbice (tale je Accessorize) so tudi stalnica v moji omari. Ker pa se je spomladanski termin prireditve kar sam ponujal, da bi v svojo garderobo vnesla en ─ kot sama temu rečem ─ 'okrasni plašček', sem le-tega našla (v mariborskem H&M) po znižani ceni 20 €. Lahko bi torej rekli, da sem plašč kupila namensko, vendar ni čisto tako, ker ga bom nosila tudi na balerinke in kavbojke.

In končni vtis (gledano s stališča outfita)? Kaj naj rečem, razen tega, da so 10 cm 'stiletto' salonarji samo za na fotografije, saj sem molila, da se ne bi spotaknila sredi Prešernove ceste ali izmerila stopnic v predsedniški palači. Tudi 15-denske najlonke niso čisto znotraj moje cone udobja, čeprav vem, da so zelo lepo videti in da bi večina moških najraje ukinila debele črne žabe ter namesto njih dobesedno uzakonila prozorne najlonke (še sploh v kombinaciji s krilom in visokimi petami). Ostalo je kar nekako šlo, tako da sem se s svojim kolesom varno pripeljala na prireditev in tudi nazaj domov, je pa res, da imam do tja samo 5 minut. Še beseda na temo najlonk: za povsem naraven videz svetujem izbiro nesvetlečih najlonk v točno takem odtenku, kot imate kožo na nogah (jaz na zgornji fotografiji nosim 15-denske najlonke Sisi v odtenku 'Sabbia'). Moja izkušnja s prodajalkami v trgovinah z nogavicami je sledeča: prav vsaka vas bo skušala prepričati v zelo temno, pretemno (kožno) barvo najlonk, ker naj bi bile take videti najbolj naravno. To velja samo, če ste dokaj temnopolte oziroma če imate noge rjave zaradi sončenja, drugače pa nikakor ne! Velikokrat je videti svetlopolte ženske v karamelno rjavih najlonkah, kar je izjemno nenaravno in naravnost grdo.


Prireditev se mi je zdela zelo lepa in ganljiva, štiri mame posebnih otrok, ki vsaka na svoj način z zelo konkretnimi dejanji širše družbeno odpirajo pogled na posebne potrebe, pa si priznanje 'Jabolko navdiha' več kot zaslužijo. Iskrene čestitke, Petra, za dobljeno priznanje ter še naprej veliko navdihov v krogu družine, prijateljev in sodelavcev ti želim! V rdeči obleki si bila žareča, govore pa tako ali tako stresaš iz rokava, kot da bi ti bilo to položeno v zibelko. Bravo. Več o prireditvi si lahko preberete tukaj.


(foto: Tina Martinec Selan)

ponedeljek, 16. marec 2015

Značilnosti francoskega sloga

Glede na dober odziv prispevka o francoskih črtah bi lahko skupaj pogledali še ostale značilnosti sloga francoskih žensk. Ste za? Njihov slog je pravzaprav precej preprost, pravila pa so sledeča. V omari imajo vedno oblačila, ki so jim popolnoma prav in se jim odlično prilegajo. To pomeni, da oblačila, ki zahtevajo droben popravek tu ali tam, odnesejo k šivilji in tako popravljeno oblačilo je videti, kot da bi bilo narejeno zanje. V omarah imajo osnovo iz sledečih nevtralnih barv: črne, sive, temno modre, rjave, bele in bordo rdeče. Občasni vzorec tu ali tam (npr. mornarske črte ali vzorčast šal) se tako brez problema vklopi v nevtralno bazo. Ko smo že ravno pri šalih: šal, ruta ali pašmina je kos, ki ga morate nujno imeti v svoji omari, če se želite približati francoskemu slogu. Pa ne le enega, še raje imejte dva ali tri, v različnih materialih in dolžinah, zato da boste v vsakem vremenu in temperaturah našle ustreznega in ga povsem nonšalantno obesile okrog vratu. Kaj so še nujni kosi, ki jih imajo francoske ženske v svojih garderobah poleg obveznih črt in šala? To so pravzaprav kosi, ki tvorijo nujno osnovo vsake dobro zgrajene garderobe: temno modre ozke kavbojke, enostavno krilo, bela bluza ali srajca, temen suknjič, tanek pulover na V iz volne ali kašmirja, mala usnjena jakna, nepogrešljivi trenčkot in dober zimski plašč. Znane so po tem, da se nikoli ne bodo oblekle tako, da bi jim bilo neudobno, ker pa se v oblačilih dobro počutijo, so tudi vedno videti odlično. 

(foto: romantiqueandrebel.com)

(foto: independent.co.uk)

To pomeni, da npr. pozimi nosijo debele črne hlačne nogavice in ne zmrzujejo v najlonkah ali so celo brez, da nikoli ne oblečejo preozkega oblačila s preglobokim dekoltejem in previsokim 'miničem', da se ne pobijajo v vrtoglavih petah, temveč raje izberejo čevlje s srednje visokimi petami. Med čevlji so obvezne balerinke (največja francoska klasika so tiste znamke Repetto, vendar še zdaleč ne nosijo samo teh), usnjeni škornji ter enostavni zašiljeni salonarji s peto.

(foto: saveandsplurge.com) 

(foto: repetto.com)

In kaj NI slog Francozinj? Lahko bi rekla, da pravzaprav vse, kar uteleša Kim Kardashian (s tem pa nočem reči, da imam karkoli proti njej): težak makeup z umetnimi trepalnicami (sredi dneva, seveda), do popolnosti sfenani in polakirani lasje, globok dekolte, kot druga koža ozka obleka in sandali s platformo in peto, višjo od desetih centimetrov. Izogibajo se vidnim logotipom in pretirani bleščavosti ter imajo raje 'tihi luksuz'. Francozinje so znane po tem, da nosijo minimalno količino ličil, kar pa še ne pomeni, da se ne ličijo. Puder je tak, da se pod njim vidi koža (tudi na račun nepravilnosti tu ali tam), maskara je nanešena na hitro in morda celo malce razmazana. 'Grešijo' celo s tem, da nosijo rdečo šminko in popolnoma nobenega drugega ličila. In lasje? Oprani in negovani, z naravno barvo, brez odvečnega laka, umetnih kodrcev ali pretiranega likanja. 

(foto: garancedore.com)

Tako občudovan francoski šik se torej ne trudi preveč, deluje udobno, moderno in klasično hkrati, je realističen, 'approachable' in naraven, okusen, premišljen, a nikoli pretiran v nobenem smislu. Nič takega torej, česar ne bi mogle tudi me ;). 

(foto: smartfashioned.wordpress.com)

ponedeljek, 2. marec 2015

Črte po francosko

Med razmišljanjem o črtah (da so to sezono zelo 'in, sem že pisala, sicer pa – kdaj niso?) mi je kot en mnogih argumentov njim v prid prišlo na misel tudi to, da spada črtasta majica med kose, brez katerih Francozinje (Parižanke še posebej, če hočete) preprosto ne morejo živeti. Ker sem po naravi ziheraš, sem se želela prepričati o tem, da to ni le plod moje domišljije, ampak nekaj, kar trdijo tudi Francozinje same. Res je, nisem se motila. Črtasta majica je en izmed kosov, ki v omari francoske ženske ne sme manjkati, lahko jih je tudi več. Garance Doré, verjetno ena najbolj znanih Francozinj modnega sveta, je v nekem intervjuju pred leti rekla takole: »Ko takole stojim pred svojo omaro, lahko naštejem: 3 črtaste majice s kratkimi rokavi, 2 črtasti majici z dolgimi rokavi, 2 črtasta puloverja z okroglim izrezom in eno črtasto jopico.« 
(foto: garancedore.com)
Izvor tega popularnega kosa sega v 19. stoletje, ko so jo začeli nositi francoski marinci, ker naj bi se mornarje, ki so padli v morje, v črtastih majicah hitreje opazilo. Črtasti majici so rekli »la marinière«, pravila glede njenega izgleda pa so bila stroga. Morala je namreč imeti 21 belih črt, ki so bile dvakrat širše od 21 temno modrih črt. »Marinière« je bila tudi priljubljen kos Coco Chanel, ki jo je rada nosila in jo tudi vključevala v svoje kolekcije, s tem pa je črtasta majica postala tudi luksuzni objekt in ne le nekaj, kar je rezervirano za vojake. 
(foto: wikipedia.com)
V šestdesetih letih so jo na nepozaben način nosili Audrey Hepburn, Brigitte Bardot in Pablo Picasso.
(foto: pinterest.com) 

 (foto: fashionassist.wordpress.com)


(foto: macultureconfiture.com)
Rade pa jo nosijo tudi druge ikone francoskega modnega sveta, kot so Jean Paul Gaultier, Sonia Rykiel, Emmanuelle Alt, Inès de la Fressange, Caroline de Maigret, Clémence Poesy in še mnoge druge. 
(foto: concreteplayground.com)
(foto: fakebaketheblog.com) 


(foto: pinterest.com) 


(foto: shoplesnouvelles.com) 


(foto: pinterest.com)
Nenazadnje oboževalci mode najbrž  nikoli ne bomo pozabili kultnega prizora iz enega zadnjih delov nadaljevanke Sex and the city, v katerem je Carrie na svojem pariškem balkonu z razgledom na Eifflov stolp nosila ... črno na belem ali belo na črnem, pa saj ni važno, črte so vsekakor bile.
(foto: pinterest.com)