torek, 26. avgust 2014

Vprašanje bralke: stilski nasveti za poporodno obdobje

»Bi pripravila kakšen prispevek za vse 'po-nosečnice'? :) Kakšen styling nasvet bi nam verjetno vsem prav prišel ;).«
Ana

Za Ano in vse po-nosečnice (ali tiste, ki to kmalu boste) nekaj stilskih nasvetov iz prve roke ;).
Nekaj, o čemer tista, ki bo prvič mamica, ne razmišlja vnaprej – vsaj jaz nisem pred rojstvom prvega otroka – je to, da ji hlače in krila ne bodo takoj prav in da bodo trdi gumbi na kavbojkah parali živce, ker se kar ne bodo in ne bodo hoteli zapeti. Zato svetujem, da se vnaprej opremite s kakšnim krilom in hlačami z raztegljivim pasom. Včasih smo take modele enačili s pridevnikom 'staromamski', danes se tudi v najbolj modernih in mladostnih trgovinah dobijo vse vrste hlač in kril z raztegljivim pasom. Verjemite, za tak nakup boste hvaležne. Naslednja stvar, ki jo toplo priporočam, so topi na preklop, ki omogočajo elegantno dojenje tudi v javnosti. Sama vem, da mi ni bolj neprijetne in moteče stvari, kot je dvignjena majica zaradi dojenja, zaradi katere me zebe v hrbet in trebuh, poleg tega pa je tudi precej razkrivajoča, če dojim npr. na klopi v parku, med kavo v lokalu ali kjerkoli je pač veliko ljudi. Zato toplo priporočam zgornje dele na preklop (ang. wrap tops), poleg njih pa so dojenju prijazne tudi srajčke in bluze, vse majice z gumbi, pa tudi enostavni zgornji deli, ki imajo dovolj raztegljiv izrez, da omogoča diskretno dojenje, brez da bi se bilo treba pri tem napol sleči. 

(foto: Tina Martinec Selan) 

V to kategorijo poleg zgornjih delov seveda spadajo tudi obleke, ki so narejene na katerega izmed naštetih načinov (obleka v kombinaciji z debelimi žabami ali pajkicami ne gre nikoli iz mode) , dobra prijateljica doječe mame pa je tudi jopica (če je spredaj daljša in asimetrična, toliko bolje, ker lahko daljše konce ovijete okrog doječega dojenčka), ki nudi zavetje pred radovednimi očmi neznancev. Šik opcija, ki bo s prihodom jesenskih hladnih dni prišla še kako prav, je velika pašmina ali mehak šal, ki lahko služi kot zaključek stajlinga za mamo ali kot dekica za dojenčka, pri dojenju pa boste z zanimivim vzorcem na pašmini še bolj 'yummy mummy' kot če bi uporabile navadno belo tetra pleničko. Kar se tiče ostalega, svetujem enostavne čevlje, ki se hitro obujejo in sezujejo, saj je pri spečem dojenčku včasih vsaka sekunda dragocena ;). Omislite si tudi frizuro, ki bo enostavna za vzdrževanje, lasje pa po pranju hitro suhi in bodo lepo stali brez ur in ur pred ogledalom. Če lasje bolj izpadajo zaradi hormonov, se za božjo voljo ne oklepajte dolgih štren, ampak jih postrižite na urejeno frizuro, ki vam bo ob pogledu v ogledalo na obraz priklicala nasmeh, ne solz ob štetju vsakega izpadlega lasu. Dojenček tudi ni izgovor za mastne lase, saj v vsaki drogeriji prodajajo več vrst suhih šamponov, le doma ga morate imeti. Izberite si kratko, enostavno lepotno rutino – obarvana krema, malce rdečila za lica in šminka ali obarvan vazelin ne vzamejo več kot dobre minute, tako da izgovorov ni. Če pa so vam za dobro počutje pomembnejše poudarjene trepalnice, lahko čas, ki bi ga porabile za šminkanje, namenite maskari. Tudi če ste v kavbojkah, majici in jopi, lahko nosite tudi kakšen kos nakita, ki vam je ljub in bo zaokrožil stajling. Imejte nekaj kosov pripravljenih na nočni omarici ali polici v kopalnici, tako da ga lahko na hitro izberete. 

(foto: Tina Martinec Selan)

Nenaličene oči dobro zakamuflirajo velika sončna očala, kar vedo tudi slavne mamice.
Skratka – namen poporodnega obdobja, ko pretežno vozičkamo in dojimo, ni 'high-maintenance' videz z visokimi petami, zravnanimi lasmi in enournim ličenjem, ampak kratka in učinkovita rutina, ki brez odvečnega časa in tuhtanja mamici omogoči, da se počuti urejeno in je videti kul.
Morebitna dodatna vprašanja, pripombe, izkušnje, ..., pa lahko predebatiramo v komentarjih :).

četrtek, 21. avgust 2014

Intervju: Nataša in Katja Skušek

Povejte prosim najprej nekaj stavkov o zgodovini zlatarne Skušek. Sama se spomnim vaše zlatarne med arkadami 'nunske cerkve', kot Ljubljančani rečemo cerkvi svete Trojice, že od nekdaj ... Zdaj ste odličen in usklajen tim Nataša, Katja in Mladen, kajne ...?
Smo ena izmed starejših zlatarn v Ljubljani. Oče je začel z zlatarsko obrtjo pred približno 46 leti, sedaj pa z oblikovanjem nakita nadaljujeva midve, Nataša in Katja Skušek. Zanimanje za oblikovanje naju spremlja že od malega, Nataša je po izobrazbi akademska kiparka. Zelo veliko nama pomaga tudi Mladen (Natašin mož), akademski slikar, ki s svojimi idejami in rešitvami ted drugačnim pristopom dopolnjuje najin tim.
Še vedno pa nas enkrat na teden obišče tudi oče, ki ima veliko znanja in obvlada različne tehnike.
(foto: Rok Flego)
Kakšen je vaš pristop k oblikovanju nakita? Na kakšen način pristopate k željam stranke? Na kaj ste pri izdelavi nakita pozorni?
Stranke imajo po večini že izdelane ideje o nakitu, ki ga želijo nositi. Z veseljem pa tudi svetujemo, pomagamo z oblikovanjem, izbiro kamnov ... Skupaj s strankami, z vsako posebej, poiščemo najboljšo rešitev in izvedbo.
Pri izdelavi smo pozorni predvsem na to, da je nakit kvalitetno narejen. Okus je vprašanje (ali odgovor) vsakega posameznika, izvedba pa je v naših rokah. Blizu nam je ideja, da nakit »potuje iz generacije v generacijo«. Zelo nas namreč veseli, ko pridejo mlajši ljudje, ki so podedovali star kos nakita in si ga želijo nositi. V tem primeru nakit popravimo ali pa samo očistimo in osvežimo.
Kako zlatarji 'tekmujete' s pojavom preštevilih cenenih kosov nakita na trgu? Ali se nošenje zlatega/srebrnega nakita in bižuterije izključuje? Lahko ženska istočasno kombinira poceni in dragocen nakit?

Glede bižuterije nimava zadržkov, tudi sami jo nosiva, na splošno nama je »kič« všeč :D. Kombiniranje različnih materialov pri nakitu nama je v veselje, nisva za klasično umirjeno modo (čeprav jo lahko občudujeva), ampak za žive barve, poudarjene kose nakita, prav tako pri oblekah za kombiniranje različnih barv, vzorcev, slogov ... 
(foto: Matevž Paternoster)
Katere so osnovne zakonitosti pri izbiranju nakita? Na prvem mestu je seveda osebni okus ženske, to, kar ji je všeč. Na kaj mora biti še pozorna (velikost nakita glede na postavo in konstitucijo ženske? Izbor glede na njen slog in starost? …)
Težko bi zaključili, da starost, postava, barva las in druge značilnosti telesa narekujejo določeno vrsto nakita. Kot ste rekli že sami, je izbira nakita odvisna od osebnega okusa. Včasih se tudi midve ne strinjava o tem, kaj komu paše, vendar spoštujeva odločitve strank in z veseljem tudi svetujeva, če se takšna želja pokaže.
Kaj je za vas definicija dobrega osebnega sloga? Za kakšno/katero žensko, ki vstopi v vašo zlatarno, si rečete »Ta dama pa ima dober okus«? Kaj na ženskah občudujete?
Kot sva že prej omenili, imava radi živahnejše kose, tako nakita kot oblačil ter kombiniranje slogov, ki stare stvari naredi nove. Nataša obožuje uhane, Katja broške in zapestnice.
(foto: Matevž Paternoster)
Pri svojem delu opažam, da se ženske (sploh mlajše) pogosto nekako bojijo 'resnega' nakita, saj pravijo, da jih zlat (pa za naj bo iz belega ali rumenega zlata) postara, da se z njim počutijo kot 'stare dame' ... Kaj bi svetovali taki ženski, glede na to, da kvaliteten kos dragocenejšega nakita vsekakor povzdigne raven oblačenja in osebni slog na višjo raven? Je zlat nakit res rezerviran le za starejše?


Opažava, da mlajši ne marajo rumenega zlata, ki pa je nama najljubši. Mogoče zato, ker sva že starejši :).
Je pa tudi to, da je srebro seveda bolj dostopno, tudi naši izdelki so bolj zabavni v srebru, saj ni prevelike omejitve z materialom. Zanimivo je tudi to, da mlajši ne marajo biserov, ki pa kasneje postanejo skoraj nepogrešljiv kos...
Druga skrajnost od tega, da se ženske bojijo nadeti kos zlatega nakita, je ta, da si nase istočasno navesijo skoraj vse, kar imajo doma. Ali po vašem mnenju obstaja kakšno pravilo, koliko kosov nakita lahko nosimo naenkrat in katere?
Ne, po svoje je tudi to zelo zanimivo, mogoče nama je všeč skoraj bolj, kot neopazni detajlčki.
(foto: Matevž Paternoster)

Kateri so trendi, ki jih Slovenke imamo rade? Kaj pri Slovenkah 'vžge'? Kakšen je naš 'nacionalni attitude' do oblačenja, osebne urejenosti, stila v primerjavi z ženskami v tujini?
Misliva, da ni razlik. V večjih prestolnicah se to seveda vidi, vendar je to zaradi večje količine ljudi in tudi več različnih stilov in slogov.
Kako pa je z moškimi in nošenjem nakita?

Pri nas moški večinoma pridejo po nakit za svoje drage J. Se pa zgodi, da si tudi sami zaželijo kakšen čisto poseben kos nakita, ki ga skicirajo, mi pa ga poskušamo čimbolje izdelati. Ravno pred kratkim smo delali obesek z znakom nogometnega kluba.
(foto: Tina Martinec Selan) 

(foto: Tina Martinec Selan)

Nataša in Katja, najlepša hvala za zanimive odgovore in sodelovanje!

ponedeljek, 18. avgust 2014

Štirje sproščeni kodeksi oblačenja

Preostale so nam še zadnje štiri ravni oblačenja, ki so primerne za prosti čas in so navedene po padajoči formalnosti. To so: sproščena elegantna obleka, sproščena obleka, obleka za prosti čas in športna obleka. 

Sproščena elegantna obleka (smart casual, casual chic, dressy casual)
Oblačila te ravni oblačenja so primerna za tista delovna mesta, katerih položaj, vrsta podjetja in dela ter poslovno okolje in način dela dopuščajo tovrstna oblačila, skupinske strokovne izlete, za nevodilni kader v podjetju, obisk zdravnika, obisk kina, zabavo doma ali pri prijateljih.
Gre za sproščena oblačila, ki še vedno ustrezajo estetskim standardom ter standardom spoštljive podobe in odnosa do sebe in sogovornika. Slovenci za to raven oblačila pogosto uporabljamo tujko 'casual' oziroma 'športno elegantno', pod katero se žal ne razume vedno, da gre za hkrati sproščena in udobna, a tudi do določene mere elegantna oblačila. Moški naj izbere suknjič, ki je iz lanu, žameta ali kombinacije materialov; suknjič ima lahko našite žepe, usnjene gumbe in usnjene zaplate na komolčnem delu rokava. Srajca ali majica naj ima gumbke na ovratniku, lahko je iz bolj grobe tkanine, polo majica ali tanek volnen pulover. Hlače so iz rebrastega žameta, debelejšega kosmatenega kombaža, poleti platnene hlače. Če moški izbere temno modro, sivo, peščeno ali olivno (kaki) barvo, je to vedno varna izbira. Tričetrtinske hlače (t.i. capri dolžina) ali kratke hlače niso primerne. Kavbojke so lahko zelo dobra izbira, če jih moški kombinira na žameten, bombažen ali lanen suknjič. Usnjen pas je lahko zanimiv in ima dekorativno zaponko. Tudi pri čevljih so možnosti številne, neprimerni pa so športni copati (superge). Ženska ima številne možnosti pri izbiri suknjiča: usnje, lan, bombaž, žamet, kombinacija tkanin. Tudi pri bluzah in zgornjih delih je velika izbira, tudi kar se tiče materialov, izrezov, vzorcev, barv in dolžin rokavov. Neprimerne pa so majice brez rokavov, pretirano oprijete majice, majice z napisi itd. Zelo lepa in laskava izbira so t.i. twin seti, ki so kompleti majice in jopice iz enakega materiala (lahko gre za viskozo, bombaž, mešanice s svilo, volno ali kašmirjem). Pri hlačah in krilih ima ženska takorekoč neomejene možnosti, razen hlač, ki so prekatke ali preveč športne. Čevlji, pas, torbica in nakit naj poudarijo slog ženske ter zaokrožijo njeno celostno podobo.

(foto: fashionfemale.com) 

(foto: fashionfinder.asos.com)

Sproščena obleka (sporty casual)
Ta oblačila nosimo za vsakodnevne opravke v mestu, nakupovanje živil, oglede športnih tekem, sproščena druženja v naravi ipd. Sproščena obleka nam dopušča popoln izraz osebnega sloga, idealno oblačilo za to raven so kavbojke, ki jih lahko kombiniramo na zanimive čevlje. Privoščimo si lahko precejšnji osebni izraz pri izboru modnih dodatkov, pa tudi barv in krojev oblačil. Sproščeni, udobni čevlji popestrijo in nadgradijo slog. Čeprav gre za neformalna oblačila, morajo biti estetska in okusna.
Za moškega sproščena oblačila običajno pomenijo kavbojke v kombinaciji z jopico ali puloverjem, ki je lahko tudi iz debelejše pletenine. Moški lahko nosi majice in srajce iz različnih materialov (srajce iz džinsa, flanele ipd.). Kar se tiče sloga oblačil, so dopustne tudi stvari kot so spranost materialov (npr. kavbojk), nedokončani šivi, asimetrija, namerne zmečkanine in podobno. Za moške, ki nekaj dajo nase in na svoj ugled, je dobrodošel nasvet, naj namesto tričetrtinskih hlač vedno izberejo dolge hlače, kratke hlače pa naj bodo bermuda dolžine (torej do kolen). Vrhnje oblačilo je lahko skoraj karkoli, razen tistih anorakov, puhovk in windstoperjev, ki se nosijo za šport. Pasovi so lahko širši, dekorativni, tudi iz tkanine, z zanimivo zaponko, v kavbojskem slogu. Enako velja za čevlje, neprimerni so edinole čevlji za aktiven šport in pa sandali za na plažo. Enako velja tudi za ženske.
Pri ženskah takorekoč ni omejitev v smislu krojev, tkanin, aplikacij, detajlov in barv. Tudi oblačila za golf uvrščamo v sproščeno raven oblačenja, saj je golf edini šport, kjer oblačila niso iz zadnje, najnižje,  športne ravni oblačenja. Je tudi šport, kjer se je treba dosledno držati kodeksa oblačenja, saj lahko upravljalci igrišča golfistu celo prepovejo igranje, v kolikor pride neprimerno oblečen. Nosijo se posebni čevlji, barve oblačil so običajno umirjene, lahko svetlejših tonov, od vzorcev se nosijo črte, karo in rombi na puloverjih ali brezrokavnikih.

(foto: trashness.blog.com) 

(foto: denimology.com)

Obleka za prosti čas (Saturday casual)
Ta oblačila nosimo za doma, za na plažo, za sprehod v naravi, za nezahtevno planinarjenje in hojo, za delo na vrtu, sem pa spadajo tudi oblačila za lovce in ribiče. Tu so primerne tudi prosojne tkanine, pajkice, trenirke, kratke hlače, vse sorte majic (tudi s sporočilnimi in šaljivimi napisi) in obutev za na plažo. Čim se odpravimo v trgovino, ta oblačila že niso več primerna oz. ne nujno primerna, zato je potreben razmislek. Pri moških je primerno vse od raznovrstnih majic do kratkih hlač, tričetrtinskih hlač, sandal za na plažo ipd. Pri ženskah so primerne vse vrste sproščenih oblek, zgornjih delov, kril in hlač, tudi pajkice, hlače z žepi, našitki in kratke hlače. Sem sodijo tudi različne vrste škornjev, sandali z vrvastim podplatom, japanke in podobno.

(foto: storybroads.com)

(foto: cyclelicio.us.com)

Športna obleka (active casual)
Sem sodijo oblačila za različne športne aktivnosti, v katerih smo aktivno udeleženi (tek, kolesarjenje, planinarjenje, tenis, smučanje, jadranje ipd.). Tovrstna oblačila so običajno oprijetih krojev in izdelana iz posebnih, kvalitetnih, sodobnih tkanin, ki so namenjena odvajanju znoja, toplotni izolaciji, lažjemu izvajanju določenega športa, varovanju pred zunanjimi vplivi. Oblačila in obutev se kupijo v trgovinah s športno opremo.

(foto: andyhide-blog.blogspot.com) 

(foto: cultureofcute.com)

sobota, 16. avgust 2014

Štirje poslovni kodeksi oblačenja

Nadaljujemo z naslednjimi štirimi kodeksi oblačenja, ki se pojavljajo v poslovnem, formalnem, vsakdanjem političnem okolju: tradicionalna poslovna obleka, dnevna poslovna obleka, sproščena poslovna obleka, sproščena elegantna oblekaRavni si sledijo od bolj stroge proti manj strogi oziroma formalni, torej zahtevnost ravni oblačenja pada. 

Tradicionalna poslovna obleka (temna obleka) (traditional business attire, business formal, lounge suit)
Temna obleka je primerna za najbolj formalne in slovesne poslovne dnevne dogodke: delovna kosila, poslovne večerje, navzočnost pomembnih gostov, podpisi pogodb, slovesna praznovanja v podjetju, za poroke (ženini in povabljenci), pogrebe, premiere v gledališču ali operi, državne proslave. Za moške je primerna črna, temno modra ali temno siva obleka; izbor barve je odvisen od mnogih dejavnikov, kot so letni čas, ura dogodka, slovesnost dogodka in položaj moškega. Če je obleka vzorčasta, mora biti vzorec zelo diskreten in neopazen, npr. tanke črte. Obleka naj bo izdelana iz volne ali volnene mešanice. Srajca mora biti bela ali izjemoma v zelo svetlih tonih (npr. svetlo modra, svetlo siva, svetlo rožnata ...) in obvezno z dolgimi rokavi, ne glede na letni čas. Kravata naj bo diskretna in po možnosti temna, lahko ima droben geometrijski vzorec ali črte. Pas je temen in diskreten. Ženska 'uniforma' te ravni oblačenja je dvodelni kostim, ki je lahko bodisi suknjič in hlače ali suknjič in krilo. K tej ravni prav tako spadajo obvezne hlačne nogavice ter usnjeni čevlji s srednje visoko peto. Cilj tega kodeksa oblačenja za ženske je aninomna, profesionalna, diskretna podoba, ki je primerna za službo, poslovne sestanke, poslovna kosila, pa tudi za bolj svečane dogodke, kadar ni predpisan višji kodeks oblačenja.

(foto: apex.smu.ag)

Dnevna poslovna obleka (business standard)
Ta raven oblačenja je primerna za vsakdanje delovne obveznosti vodilnega kadra, sestanke s poslovnimi partnerji, razgovore za službo v formalnejših sektorjih (banke, zavarovalnice, ministrstva, pravne pisarne, ...), tiskovne konference, vodenje seminarjev in podobno. To raven oblačenja morajo poslovneži in politiki nositi vsak dan. Cilj je profesionalna, anonimna podoba, vendar lahko z dodatki, ki izražajo osebni slog. Dnevna poslovna obleka za moške pomeni suknjič, srajco, kravato in hlače. Hlače niso nujno iz enakega materiala kot suknjič, razpon barv je lahko od odtenkov peščene, preko sivih, modrih, temno sivih, tudi določenih odtenkov umirjeno rjave ali umirjeno sivo zelene. Možni so tudi vzorci, npr. črte in karo. Enako velja za srajco, možen je dokaj širok razpon barv ter vzorci. Športne majice so neprimerne. Kravata je zaželjena, je pa lahko različno široka (modne smernice se pri tej ravni oblačenja lahko precej upoštevajo) ter ima lahko vzorce, če le-ti niso sporočilni, pretirano ilustrativni ali otročji. Pas in čevlji naj bodo barvno usklajeni, pas ima lahko tudi deloma dekorativno zaponko, vendar naj ne bo preveč športna. Enako velja za čevlje, najlepša in najbolj varna izbira so usnjeni čevlji na vezalke, vendar moški lahko izbere tudi čevlje z zaponko. Barva nogavic naj bo usklajena z barvo čevljev, nogavice pa naj bodo brez vzorcev, če se le da. Ženska ima precej široke možnosti za izražanje osebnega okusa in sloga pri tej ravni oblačenja. Lahko izbira med različnimi barvami, lahko izbere zanimiv suknjič ali krilo, enako velja za dodatke, kot so torba, nakit in čevlji. Najprimernejše tkanine so volna, bombaž, svila, mešanice naštetega. Najmanj primerne so grobe pletenine, prosojna ali pa zelo oprijeta oblačila. Primerni so skoraj vsi vzorci (geometrijski vzorci, cvetlični, črte, karo, ...), razen sporočilnih, pretirano ilustrativnih ali otročjih. Kako formalen je model suknjiča, je zelo odvisno od položaja ženske, poleti so možni tudi tričetrtinski rokavi in različne dolžine. Enako velja za hlače in krilo, možen je širok razpon modelov, odvisno od starosti, okusa, obarvanosti in oblike postave. Krilo ne sme biti neprimerno kratko, prosojno ali neprimerno ozko; tudi zelo dolga krila (do gležnjev ali do tal) so manj primerna, saj ovirajo hitro hojo in gibanje. Nogavice so obvezne ne glede na letni čas. Primerna je urejena pričeska, barva in oblika naj dopolnjuje siceršnji videz dame; pričeska mora biti redno negovana in vzdrževana. Kar se tiče nakita, je neprimeren nakit iz plastike, usnja ali školjk, neprimerne so tudi izrazito velike, športne ali plastične ure. Zelo se priporoča elegantna ura, ki v poslovnem svetu velja za enega izmed znakov zanesljivosti.

(foto: gw.edu) 

(foto: classicvaleria.blogspot.com)

Sproščena poslovna obleka (business casual, corporate casual)
Sproščena poslovna obleka se nosi za: delo v pisarni, sestanke s kolegi, vodenje internih sestankov, udeležbo na seminarju, če na delovnem mestu nosimo dnevno poslovno obleko. Tako za moške kot za ženske je zaželjen suknjič, saj gre za sproščeno, a še vedno poslovno obleko, kot pravi tudi sam izraz za to raven oblačenja. Neprimerni so: kavbojke, pa tudi kravata, temna obleka za moške, temen klasičen kostim za ženske. Cilj je profesionalno, a sproščeno, urejeno in negovano oblačenje.
Za moške tkanina suknjiča ni predpisana, enako ne barva. Primerni so tudi suknjiči s spredaj našitimi žepi. Srajca naj ima gumbke na ovratniku, saj to pomeni manj formalno srajco od take brez gumbkov; zgornji gumb je odpet. Primerne so tudi polo majice, če so brez napisov in vzorcev ali majice iz povsem tanke pletenine z izrezom na O ali V. Velja, da tisti moški, ki nekaj dajo na kulturo oblačenja, tudi v tej ravni oblačenja ne nosijo srajc s kratkimi rokavi. Hlače so iz drugačnega materiala kot suknjič, pozimi npr. iz fine volnene tkanine ali tankega rebrastega žameta. Kravata ni del te ravni oblačenja. Pas in čevlji so barvno usklajeni. Najprimernejši so usnjeni čevlji, taki z vezalkami so najbolj elegantni in izražajo profesionalnost. Lahko gre tudi za hibrid med športnimi in poslovnimi čevlji, vendar morajo biti v vsakem primeru usnjeni, le podplat je lahko iz gume. Pri ženskah ta raven oblačenja priporoča suknjič, ki je posloven in sproščen hkrati, lahko ima našite žepe, dodan pas in tričetrtinske rokave. Lahko izbiramo med številnimi sodobnimi ter modnimi kroji. Primerne so bluze in majice iz različnih tkanin, od tankih pletenin do viskoznih mešanic in svile. Pri hlačah in krilih so dopustne številne različice, ki so odvisne od delovnega mesta, starosti, okusa itd. Kljub sproščenosti moramo paziti, da nikoli ne zaidemo na področje izzivalnosti ali celo vulgarnosti, zato se odsvetuje prosojnost, pretirana uporaba dekorativnih bleščečih tkanin ali dodatkov, prekratka in preozka oblačila, pa tudi kazanje večje količine gole kože. Najbolj zanesljivo in profesionalno delujejo spredaj in zadaj zaprti čevlji, ki morajo biti v brezhibnem stanju. Neprimerne so velike plastične ali športne ure, enako velja za tatooje ali piercing na vidnih mestih, ki ne sodijo na delovno mesto. Pazimo na kakovostne modele in materiale oblačil in dodatkov, zato se svetuje tudi tukaj usnjena torbica, kjer pa ima ženska veliko izbiro, kar se tiče velikosti, modelov, barv usnja itd. Nahrbtniki, torbe za na plažo ter nakupovalne torbe so neprimerne. 

(foto: josbank.com) 

(foto: theworkingwardrobe.com)

(foto: blog.lookmash.com)

Sproščena elegantna obleka (smart casual, casual chic, dressy casual)
Oblačila te ravni oblačenja so primerna za tista delovna mesta, katerih položaj, vrsta podjetja in dela ter poslovno okolje in način dela dopuščajo tovrstna oblačila, skupinske strokovne izlete, za nevodilni kader v podjetju, obisk zdravnika, obisk kina, zabavo doma ali pri prijateljih.
Gre za sproščena oblačila, ki še vedno ustrezajo estetskim standardom ter standardom spoštljive podobe in odnosa do sebe in sogovornika. Slovenci za to raven oblačila pogosto uporabljamo tujko 'casual' oziroma 'športno elegantno', pod katero se žal ne razume vedno, da gre za hkrati sproščena in udobna, a tudi do določene mere elegantna oblačila. Moški naj izbere suknjič, ki je iz lanu, žameta ali kombinacije materialov; suknjič ima lahko našite žepe, usnjene gumbe in usnjene zaplate na komolčnem delu rokava. Srajca ali majica naj ima gumbke na ovratniku, lahko je iz bolj grobe tkanine, polo majica ali tanek volnen pulover. Hlače so iz rebrastega žameta, debelejšega kosmatenega kombaža, poleti platnene hlače. Če moški izbere temno modro, sivo, peščeno ali olivno (kaki) barvo, je to vedno varna izbira. Tričetrtinske hlače (t.i. capri dolžina) ali kratke hlače niso primerne. Kavbojke so lahko zelo dobra izbira, če jih moški kombinira na žameten, bombažen ali lanen suknjič. Usnjen pas je lahko zanimiv in ima dekorativno zaponko. Tudi pri čevljih so možnosti številne, neprimerni pa so športni copati (superge). Ženska ima številne možnosti pri izbiri suknjiča: usnje, lan, bombaž, žamet, kombinacija tkanin. Tudi pri bluzah in zgornjih delih je velika izbira, tudi kar se tiče materialov, izrezov, vzorcev, barv in dolžin rokavov. Neprimerne pa so majice brez rokavov, pretirano oprijete majice, majice z napisi itd. Zelo lepa in laskava izbira so t.i. twin seti, ki so kompleti majice in jopice iz enakega materiala (lahko gre za viskozo, bombaž, mešanice s svilo, volno ali kašmirjem). Pri hlačah in krilih ima ženska takorekoč neomejene možnosti, razen hlač, ki so prekatke ali preveč športne. Čevlji, pas, torbica in nakit naj poudarijo slog ženske ter zaokrožijo njeno celostno podobo. 

(foto: ukren.com)

(foto: pinterest.com)

četrtek, 14. avgust 2014

Štirje svečani kodeksi oblačenja

Na željo bralcev objavljam opise vseh dvanajstih kodeksov ali ravni oblačenja. Kodekse bom objavila v treh zaporednih objavah, da ne bo posamezna objava predolga. Kje sem pisala o slovenskih izrazih za kodekse oblačenja in podobno, si lahko preberete tukaj. Ravni oblačenja si sledijo od najbolj svečane do najmanj svečane, opisi pa so povzeti po knjigi Obleka Lee Pisani. V prvi objavi poglejmo štiri najbolj svečane ravni oblačenja, to so: frak, dnevni frak, smoking in koktajl oblačilo.

Frak (white tie, full dress, evening formal)
Najbolj svečana raven oblačenja je primerna za dobrodelne plese, protokolarne sprejeme državnikov, zasebne avdience pri papežu, posebno slovesne koncerte, podelitev Nobelovih nagrad, Dunajski operni ples, v severnih deželah pa za akademske slovesnosti in plese. Ta kodeks oblačenja morajo torej upoštevati tisti Slovenci in Slovenke, ki se udeležijo katerega izmed zgoraj naštetih dogodkov.
Moški morajo nositi črn frak, belo srajco in belo kravato ter črne lakaste čevlje. Ženske pa morajo nositi dolgo svečano obleko, ki ne sme biti črna ali bela, običajno se izberejo draguljaste barve. Obleka je običajno satenasta, svilena, šifonasta ali iz podobnih najbolj dragocenih materialov, torbica majhna, brez ročajev in usklajena z obleko. Čevlji so spredaj in zadaj zaprti. Obvezna je vsaj deloma ali v celoti speta pričeska, ženska pa mora biti tudi okusno naličena.

 (foto: baltrotter.com)

(foto: beautyholic.blogspot.com)

Dnevni frak (day semi formal)
Največ se ta raven oblačenja uporablja v Angliji. Za dnevni frak se občasno odločajo slovenski ženini. Nosi se črn ali siv suknjič in sive ali črne hlače, suknjič pa se spredaj ne zapenja. Telovnik je črn, siv ali poleti bel, kravata pa običajno v srebrnem odtenku. Pogost je okrasni robček v prsnem žepu suknjiča. Čevlji so elegantni in z vezalkami. Ob ženinu, ki je oblečen v dnevni frak, mora nevesta nositi klasično dolgo belo poročno obleko.

(foto: blacktieguide.com)

Smoking (black tie, tuxedo, evening semi formal, dinner jacket)
Smoking se nosi na svečanih prireditvah v zaprtih prostorih, novoletnih plesih, plesih določenih uglednih klubov, nosijo ga glasbeniki na koncertih klasične glasbe. Po strogih pravilih to ni oblačilo za poroke, čeprav se ženini pogosto odločajo zanj. Smoking je običajno črne barve, lahko tudi zelo temno moder, za dnevne priložnosti v toplejšem vremenu pa je lahko tudi bel. Srajca je bela, svečana, lahko z naborki in običajno se nosi manšetne gumbe. Metuljček je lahko črn ali temno moder. Za žensko pravila niso zelo toga, običajno se izbere zelo svečano, dekoltirano obleko do kolen, lahko v črni ali kateri drugi barvi. Primerni materiali so svila, saten, žamet, čipke; neprimerni so bombaž, lan ter pletenine. Najprimernejši čevlji so elegantni salonarji z visoko, tanko peto. Primer dogodka z zapovedanim smoking kodeksom oblačenja je podelitev Oskarjev, za katero vemo, da dame izbirajo najrazličnejše obleke, ki so pogosto tarča pozitivnih ali negativnih komentarjev. Zanimiva alternativa za žensko je 'ženski smoking', tj. svečan ženski dvodelni kostim, h kateremu so obvezni čevlji z zelo visoko peto.

(foto: aizakbuyondo.com) 

(foto: usmagazine.com)


Koktajl oblačilo (cocktail dress, evening informal)
Koktejl obleko se nosi za gala prireditve v zaprtih prostorih, otvoritve razstav, gala modne revije, slavnostne večerje, gledališče in opero. Nosi se tudi za slovesne večerne priložnosti, kadar vabilu ni pripisan željeni dress code, saj oblečeni v koktejl obleko pokažemo spoštovanje do dogodka in gostitelja. Moški ne sme nositi kar vsake dvodelne obleke, temveč je obvezna črna ali povsem temno modra obleka, bela srajca in svečana kravata, prav tako tudi črni elegantni usnjeni čevlji. Ženska običajno obleče do sredine kolen segajočo elegantno obleko, ta raven oblačenja pa omogoča precej izbire pri kroju, barvi in materialu obleke; neprimerna sta le lan in (debela) pletenina. Čevlji, torbica, nakit in ličenje so usklajeni z obleko in izražajo okus ter značaj ženske. Velike dnevne torbe, ki se nosijo čez ramo, so neprimerne. Ob hladnem vremenu se čez obleko dopušča do kolen segajoč, z obleko usklajen plašč iz elegantne tkanine. 

(foto: ibitimes.co.uk)

(foto: homorazzi.com)

četrtek, 7. avgust 2014

Krilo iz neoprena

Poznate citat Coco Chanel: »The best things in life are free. The second best are very expensive.«? Včasih se zgodi, da takorekoč zastonj najdem kaj, za kar se izkaže kot ultra uspešen nakup in po številu nošenj hitro prekosi kakšen precej dražji kos iz omare. Tako se je zgodilo tudi s temle krilom. Že dlje časa sem si želela kaj iz neoprena, ki ga vsi poznamo kot material za potapljaške obleke, že nekaj sezon pa ga zasledimo tudi v modni industriji. Material je iz umetnih vlaken, prožen in drži svojo obliko, a se ne mečka in po mojem mnenju doda ščepec zanimivega (modernega) tudi sicer klasičnemu kroju oblačila. Ker sem pri zgornjih delih (majice, topi, suknjiči, jopice) precej izbirčna in skoraj brez izjeme izbiram naravne materiale, sem si rekla, da bi raje izbrala krilo iz neoprena kot zgornji del. Ko sem pregledala ponudbo v spletnih trgovinah, sem sicer imela ogledana kos ali dva, a noben me ni do tolikšne mere prepričal, da bi se odločila zanj. Potem pa sem nekega dne ob hitrem preletu Zare, medtem ko sem iskala nekaj povsem drugega, našla tole krilo z marmornim vzorcem na oddelku z razprodajnimi cenami in se v hipu zaljubila vanj. 


Prepričalo me je ne le to, da je iz neoprena, temveč tudi kroj (pencil krilo), ki pristaja moji obliki postave. Da je bila (znižana) cena trinajst evrov, je samo še zapečatilo nakup.
Zdaj ga zelo rada nosim na različne majice in čevlje (pete z vozičkom trenutno ne pridejo v poštev), v hladnejših dneh pa bo odlično tudi k debelim žabam in gležnjarjem s peto ali brez. Če me kje čaka še kakšen dober kos iz neoprena, ki bi ga lahko na različne načine vključila  v svojo garderobo, pa bom še videla ;).




Vse fotografije: Tina Martinec Selan