ponedeljek, 23. junij 2014

Normcore ali 'umiram od dolgčasa'

Priznam, da sem za izraz normcore slišala šele ob branju kolumne Urše Jerkič v zadnji številki Elle. Za naš čas je značilno, da je treba vsak nov (politični, modni, nazorski, glasbeni, you name it) fenomen takoj poimenovati, oblepiti z definicijami in popredalčkati. Bolj kot se neko novo družbeno-modno gibanje pretvarja, kako je proti potrošništvu, modi, kako zelo individualno je – pomislite samo na pojav hipsterjev nekaj let nazaj – , bolj zapade v eno in isto dolgočasno, pretenciozno in snobovsko kategorijo kot vsi prejšnji. Normcore, kar je sestavljenka iz angleških izrazov 'hardcore' in 'normal', torej ultranormalno po slovensko, se ima za novo modno gibanje, saj zavrača vsako izražanje drugačnosti in individualnosti skozi oblačenje. 

 (foto: meluba.com)

(foto: topshop.com)

(foto: adidas.com)

Pomeni kvazi upor proti temu, kar je modni svet postal in zapoveduje nošenje t.i. 'mom jeans', belih superg, sivih bombažnih puloverjev, belih t-shirtov, po novem pa tudi Adidas plastičnih natikačev, ki smo jih včasih s smehom opazovali na slovenskih plažah. Pomislite npr. na Helen Hunt v humoristični seriji 'Mad about you' iz devetdesetih: obupne hlače, bele superge, prevelike srajce in niti kančka ženstvenosti. 

 (foto: dailymail.co.uk)

(foto: vanityfair.com)

Z eno besedo, normcore je to, čemur smo pred leti (sicer krivično do te krasne evropske države) rekli češko, še primernejši izraz pa je dolgočasno do skrajnosti. Nekako tako, kot da bi potegnili na plan svoja najbolj brezvezna oblačila izpred dvajsetih let (ja, tudi prevelike kariraste srajce spadajo zraven), če pa jih doma nimate (še? več?), skušajte najti najbolj znižan oddelek najcenejše verige trgovin in tam vzemite nekaj kosov. Da ne bo pomote: v modnem svetu se za normcore slogom skriva precejšnje bogastvo, saj modne urednice in fashioniste, ki trenutno paradirajo okrog kot ultranormalne, v resnici nosijo pregrešno drage sive bombažne puloverje zelo znanih znamk, le da normcore strogo prepoveduje razkazovanje etiket kot statusnih simbolov. 

 (foto: biancanaumovici.files.wordpress.com)

 (foto: luckymag.com)

(foto: standard.co.uk)

Samo še en potrošniški trik torej, nov 'kul' modni trend, ki se bo obrabil tako hitro kot podobni prejšnji; veliko pove tudi to, da je sam izraz skovala newyorška agencija K-Hole, ki sama zase pravi, da napoveduje trende. Za ta poskus oživitve mode iz devetdesetih, ki je skrajno nelaskav do večine postav, barvnih tipov in osebnosti nasploh, iskreno upam, da ga bom videvala čim manj. Mislim, da bi večina moških ta slog opisala z besedo 'f*ugly' in tokrat se z moških mnenjem povsem strinjam.

sobota, 14. junij 2014

Razprodaje: kvantiteta ali kvaliteta?

Opažam, da obstajata dva pogleda na sezonske razprodaje oblačil. Prvi zagovarja logiko: »Gremo v trgovino, poglejmo kaj imajo in nabavimo par najcenejših kosov«. Ni posebnega načrta ali želja, razen splošne želje po tem, da bi nekaj novega kupili. Zagovorniki drugega pogleda na razprodaje čakajo od začetka nove sezone, kot mačka roparica zasledujejo nagledano, preverjajo zalogo v svoji številki in se prepričajo, da bodo že prvi dan znižanj uplenili tisti kos ali dva (običajno ne nakupujejo količinsko), ki so si ga želeli nekaj mesecev. Priznam, da sem kdaj pa kdaj že povsem impulzivno kupila kakšno zadevico po prvem principu, a načeloma močno zagovarjam drugi pristop. Razprodaje se mi namreč zdijo zelo dvorezen meč. Če brezglavo nabiramo kose za nekaj evrov, misleč, »to majico bom ziher kdaj oblekla, tale oblekica mi bo prav, ko shujšam tiste tri kile okrog trebuha in tale top je tako poceni, da bi bil greh, če ga ne bi vzela!!!«, na koncu koncev mogoče res dobimo osupljivo razmerje med količino nakupljenega in zapravljenim denarjem. Veliko vprašanje pa je, ali ni bil to le nakup za potešitev trenutnega potrošniškega vzgiba in kdaj ter koliko bomo nakupljeno dejansko nosile ... Sem velika zagovornica logike, da na razprodajah poiščemo tiste kose, ki se nam sicer zdijo (pre)dragi, preveč nedosegljivi ali pa nam je pač bližja logika, da za kvaliteto zapravimo sicer še vedno neko količino denarja, ki pa bo zaradi znižanj vseeno občutno nižja. Tako vedno dopovedujem svojim strankam, da se je treba tudi na razprodaje odpraviti povsem premišljeno in s seznamom (pa naj bo ta dejanski ali pa obstaja le v glavi). Idealno je poiskati nekoliko dražje znižane kose, npr. kvalitetno usnjeno torbo, sezonski plašč, morda kakšen kos priznane blagovne znamke ali s podpisom oblikovalca, poseben kos, ki ga bomo lahko nosile na nekaj različnih načinov, pa vsakič zasijale v njem ... Ali pa morda nekaj, kar je izven naše cone udobja, modni krik, statement, ki si ga potihem želimo in nam bo zaradi znižane cene povzročil manj sivih las, tudi če ga ne bomo nosile ravno vsakodnevno. Ne pozabite na to, da je super tudi nakup oblačila ali dodatka, ki bo počakal na naslednjo sezono – nemalokrat se v zaprašenih kotih trgovin ali outletih (tudi spletnih) poleti dobi sijajne kose za jesen in zimo, pozimi pa takšne, ki jih boste navdušeno potegnile na plano spomladi in poleti.


Razprodaje po mojem mnenju tudi slučajno niso prilika ali izgovor za metanje denarja skozi okno (tudi če govorimo o nekaj deset evrih, je to še vedno denar) in 'nabiralništvo', ampak so način, kako s premislekom o svojem slogu dokupimo tisti kos ali dva, ki ga bomo dolgo in zadovoljno nosile. Ne pozabite: kupljeno vam mora pristajati v smislu barv, kroja in sloga, kos pa si že v trgovini poskušajte predstavljati na vsaj tri kombinacije iz svoje omare.

Uspešno, racionalno in navdihov polno nakupovanje vam želim!

(foto: 123rf.com)

ponedeljek, 9. junij 2014

Sodelovanje z Ano Klun za prireditev Viktorji 2013

V soboto zvečer sem gledala podelitev Viktorjev in se iz srca nasmejala odličnemu Tadeju Tošu. Pa mi ni samo to polepšalo večera, ampak tudi dejstvo, da sem sodelovala z eno izmed dam na rdeči preprogi. Ano Klun, ženo Boštjana Kluna, zasebno poznam že vrsto let, tako njeno postavo kot tudi značilnosti njene koloristike, obraza, njen okus in slog. Zato se nama ni bilo težko ujeti glede tega, kaj bo oblekla na rdečo preprogo. Sodelovanje je potekalo kar na daljavo, kar pomeni, da so lep čas sem ter tja leteli maili z neštetimi fotografijami, predlogi, opisi, mnenji in poročili s terena. Ana je sama predlagala nekaj krojev oblek, pri čemer je bila grška drapirana klasika na eno ramo najina skupna in odlična odločitev. Ko se je pustila prepričati v to, da bi varno črnino zamenjala za zanimivejšo 'midnight blue' barvo, pa je obleka na njej sploh zaživela. Pasek na obleki je črn, prav taki pa so bili tudi preprosti sandali s peto. Pri modnih dodatkih sva se pogovarjali o trenutno zelo modnih 'ear cuffs' s kristalčki, a se je Ana raje odločila za klasično opcijo 'chandelier' visečih uhanov s srebrnimi kamenčki. Motiv odseva tudi srebrna 'clutch' torbica. Takoj je sprejela moj predlog frizure, nekoliko postrani spete fige, ter videza zadimljenih oči v modro-sivih tonih v kombinaciji z nevtralnimi ustnicami.
Moram priznati, da sem se med dogovarjanji in pripravami izredno veselila sobotnega končnega rezultata, saj je bil zamišljen stajling v moji glavi res odličen – klasičen, izčiščen, eleganten in premišljen. Na koncu je Ana še presegla moja pričakovanja, saj sem ob fotografijah res obstala odprtih ust in brez pripomb. Tudi šivilja, frizer in vizažistka so odlično opravili svoje delo.

(foto: last Ane Klun) 

 (foto: rtvslo.si)

Ana pravi o svoji izkušnji takole:
Ko mi je mož povedal, da sva povabljena na Viktorje, mi je skozi glavo šinila le ena misel: “Kaj bom oblekla!” Glede na to, da sem bila 4 leta bolj kot ne le doma z majhnima otrokoma, mi omara ponuja vse vrste super udobnih superg ter športnih oblačil. To je pa tudi vse. Torej, začeti je bilo potrebno resnično na samem začetku. Obleka - dolga. Čevlji – s peto. Torbica - pismo. O.k., to je bilo jasno in samoumevno. Barva pa črna, moja pač, čeprav po tihem vem, da ni prava in da me varljivo zavetje črnine po krivem potepta. Nekako sem vedela, kakšen končni izgled bi želela doseči, a sem tudi hkrati spoznavala, da ta reč ni niti približno tako enostavna, kot se mi je zdela. Ko nisem bila z mislimi pri otrocih ali delu, sem si belila glavo, kaj bo najbolj primerno in kako bo najbolj prav, najbolj optimalno, najbolj po moje, najbolj 'odglavedopet', se je rešitev ponudila kot na dlani. Tina Odglavedopet. In koščki so se začeli ujemati. Tina je bila prava prva pomoč. Pokazala sem ji nekaj meni všečnih oblek in zabava se je začela! Vedela sem, da sem rešena, da sem s Tinino pomočjo in vodenjem »na konju«. Tip obleke, kroj obleke, barva obleke, materiali, šivilja, čevlji, torbica, uhani, frizura, lak, ličenje. Kje, kam, kdaj, pri komu, pojdi tja, kupi to, tega ne potrebuješ, raje poglej še to,… mozaik se je zlagal v celoto, bilo je po moje, blizu in ob vsakem predlogu ali zamisli sem se počutila v svoji koži. Zato sem ti, Tina srčno hvaležna, da si me za roko peljala po poti do končnega videza in predvsem do tega, da sem se na prireditvi izjemno dobro in sproščeno počutila ter bila zadovoljna odglavedopet. 

(foto: last Ane Klun)

(foto: mediaspeed.net)

nedelja, 1. junij 2014

Vprašanje bralke: Kako kombinirati rumene hlače?


Zdravo,
sama imam vprašanje, kako bi lahko skombinirala rumene hlače z drugimi barvami. Mogoče kakšen predlog v sliki?
Najlepša hvala za namige in lep dan.
Goa Lou

Pozdravljena,

prilagam dva kolaža, ki povzemata logiko kombiniranja rumenih hlač za poletje. Prvi prikazuje elegantnejšo kombinacijo, primerno za službene in podobne obveznosti (v kolikor služba ne zahteva najformalnejšega kodeksa oblačenja z omejeno barvno shemo). Rumene hlače sem kombinirala z belim čipkastim topom in klasičnim temno modrim suknjičem; tudi torba, salonarji in ogrlica ponovijo enake odtenke, zaradi česar je učinek minimalističen, zadržan in eleganten. Kombinacija ima to prednost, da greš v njej lahko direktno s službenih obveznosti na večerjo ali poletno večerno pijačo. 

(kolaž: Tina Martinec Selan)

Drugi kolaž prikazuje sproščeno, neformalno poletno kombinacijo, primerno za čez vikend. V njej se lahko odpraviš na sobotni obisk tržnice, se ustaviš na obisku pri prijateljih ali pa jo oblečeš za sproščen dan na poletnem potovanju. Tokrat so rumene hlače v vlogi spodnje plasti, saj glavno vlogo igra daljša potiskana svilena tunika. H kombinaciji sodijo udobne, a vseeno damske sandale, po želji pa se lahko poigramo tudi s poletnimi dodatki, kot je zanimiv cekar ali slamnik. 

(kolaž: Tina Martinec Selan)

V splošnem ne moreš zgrešiti z naslednjimi barvnimi kombinacijami: rumena z belo ali mlečno belo, rumena z vsemi odtenki modre, rumena z nekaterimi pastelnimi odtenki (npr. svetlo turkiznim ali 'mint' odtenkom) ter rumena z ognjeno rdečimi, oranžnimi in toplimi rjavimi odtenki. Kovinske odtenke (zlata, srebrna) pa tako ali tako razumemo kot nevtralne. Popularne so tudi kombinacije rumene in črne ter rumene in fuksija rožnate, vendar sta ti dve kombinaciji že vezani na določen barvni tip, saj na drugih barvnih tipih lahko delujeta preveč agresivno in odvzameta (zdravo) barvo obrazu.