četrtek, 26. januar 2012

Prva PL-preobrazba: gospa Tanja

Naša prva stilska preobrazba v okviru Planeta Lepote je mimo in lahko rečem, da je fantastično uspela. Gospa Tanja je pri svojih 55 letih prišla do točke, ko z možem začenja novo karierno pot, minilo pa je tudi že precej časa, odkar si je nazadnje vzela nekaj časa zase in si privoščila malce crkljanja za dušo. Zato je bila nadvse primerna kandidatka za našo preobrazbo. Prvi del preobrazbe se je dogajal v prostorih frizerskega salona Mič Styling v City Parku, drugi del pa v trgovini Emporium v BTC-ju.

Frizerja Jelena in Vili sta poskrbela za njeno frizuro, odločili smo se za dvobarvne pramene v pepelnatih odtenkih, kakršni so njeni lasje. Od trajne izčrpani lasje so zaživeli s postopnim striženjem in šik, a preprosto frizuro, ki jo bo Tanja lahko vzdrževala tudi doma.

Vizažistka Aleksandra Bončina Stošić je Tanjo poučila o osnovah ličenja za njena leta, njen tip kože in njen obraz. Na obraz je nanesla puder, korektor in rdečilo, Tanjine zelene oči je naličila s senčili v rjavih odtenkih, ustnice pa z naravnimi rožnatimi toni.

Za Tanjo ter njeno postavo, koloristiko in leta sem izbrala damska oblačila, ki jih lahko nosi za dnevne formalne ali službene priložnosti, lahko pa jih obleče tudi za večerni obisk restavracije z možem ali kozarec dobrega vina v družbi prijateljev.

Najprej sem ji razložila nekaj osnov oblačenja za njeno postavo, pri čemer sem poudarila pravilno izbiro modrčka, s katerim se prsi postavijo na pravo mesto, ob čemer se razkrije linija pasu. Barve njene polti, las in oči kar kličejo po topli, a nevtralni paleti peščenih, kavnih, šampanjskih in zlatih odtenkov, ki z njenimi barvami tvorijo lepo harmonijo. Prva dva outfita sta tako v že omenjenih nevtralnih tonih, ki so kot osnovne barve, na katerih bi lahko gradila svojo garderobo, za Tanjo mnogo primernejše od črnine, saj jo ta naredi brezbarvno in nezdravo.

(bluza Marella, krilo 1 2 3, torba Marella, čevlji Melluso, modrček CK)
(obleka Punt Roma, suknjič Olsen, torba Marella, najlonke Kunert, čevlji Melluso, modrček CK)
Zadnji outfit je 'lekcija' iz barv in kombiniranja navidez kontrastnih odtenkov, saj sem izbrala obleko v temno modri barvi, ki je prav tako idealna osnovna barva za Tanjo (namesto črne), zraven pa dodala topel odtenek rdeče (koralno), ki jo lepo poživi. Razkošna ogrlica iz kamnov v modrih in zlatih odtenkih doda obrazu sijaj in svetlobo ter je zanimiv detajl, na katerem se zagotovo popasejo sogovornikove oči. Torba in čevlji so v nevtralnih odtenkih sivo rjave, ki pristajajo na večino drugih barv in so zato izredno hvaležni za kombiniranje.

(obleka Olsen, suknjič Punt Roma, ogrlica Marella, najlonke Kunert, čevlji Melluso, modrček CK)
Gospa Tanja je na koncu sijala od sreče, preobrazba pa je iz nje potegnila tisto najlepše, kar je že bilo v njej. Naj fotografije same pričajo o tem, kako dobro se je počutila v svoji koži, saj je pozirala kot prava profesionalka.

"Moji vtisi glede preobrazbe so fenomenalni, zelo prijazna ekipa, kjer sem se počutila nadvse sproščeno, kot da bi sodelovali že večkrat. Zahvaljujem se za čudovit dan, ki mi bo ostal v lepem spominu."

(fotografije: Sanja Martinec; daljši članek o preobrazbi si lahko preberete tukaj)

torek, 24. januar 2012

Spletna stran v izdelavi

Hura, lahko vam pokažem prvi predogled nastajajoče spletne strani Odglavedopet! Hvala Janezu Polcu, ki se pridno trudi zanjo. Logo je oblikoval moj mož Jurij Selan, akad. slik. (seveda v tesnem sodelovanju z menoj ;)).

petek, 20. januar 2012

Intervju z Majo Raspopović

Preden so se najine poti križale v vrtcu, kamor voziva svoje otroke, sem Majo poznala kot žensko, ki ji uspe vse, česar se loti. Od najstniških let naprej je bila uspešna manekenka in model, kasneje je ustanovila svojo modno agencijo. Kmalu bo eno leto, odkar ima tudi trgovinico, v kateri prodaja (zelo malo) rabljena otroška dizajnerska oblačila po dostopnih cenah. Sedaj ob srečanjih v vrtcu nanjo gledam predvsem kot na lepo mamo, to pa je kombinacija, ki jo sama nadvse rada vidim.
Maja je ženska, ki uspešno združuje veliko vlog in s katero se strinjam glede marsičesa: na prvo mesto postaviti svojo družino, hkrati pa z entuziazmom in veseljem do življenja izpolnjevati svojo poklicno pot ter nenazadnje poskrbeti tudi za svoje zdravje, vitalnost in lep videz. Obe se strinjava, da je potrebno oblačilno kulturo v Sloveniji (še) dvigniti na višjo raven. Maja mi je prijazno odgovorila na nekaj vprašanj o modi in osebnem stilu.

(fotografija: Tina Martinec Selan)

Kako bi definirala (osebni) stil? Kaj je to?
Osebni stil je nekaj samo tvojega, nekaj, česar se na da skopirati. Osebnost, energija + obleka.

Kako gledaš na modne trende?
Modne trende spremljam, vendar jim ne sledim slepo. Poberem tisto, kar mi je všeč. Moda je zadnja leta tako raznolika, da vsak najde nekaj zase. Vedno jih prilagodim svojemu stilu, ki sem ga zgradila čez leta.

Kakšen odnos imaš do lepote, lepotnih pripomočkov, makeupa ...?
Nisem ženska, ki bi ure presedela pred ogledalom, preden se odpravim ven. Odkar imam otroke, pa sploh. Moj dnevni make-up je malo korektorja, senčilo za lička in gloss, za večerne priložnosti dodam kakšno močno šminko in to je to.

Kaj opaziš na ženski, ki te pritegne – je to lepota, dober stil, njena osebnost ali kaj drugega?
Ko hodim po cesti, lepa koža, nasmeh na obrazu in dober stil. Na ljudeh, ki jih pustim blizu, pa je ključna osebnost.

Kaj bi rekla, da so dobre strani oblačenja Slovenk, tako znanih kot tudi tistih, ki jih videvaš vsakodnevno na ulici?
Vesela sem, ko vidim, da se naša ulična moda zelo razvija, vedno več si upamo. Mislim, da se počasi premika.

Kaj pa te na stilu Slovenk moti? Kaj pogrešaš?
Še vedno pa me moti to, da velja prepričanje, da če so ženske popolnoma 'okrancljane', so dobro oblečene. Oziroma da je ceneno 'seksi'. Tega ne prenesem. Zakaj morajo ženske nositi pregloboke dekolteje, da se počutijo zapeljivo, če pa je lahko ženska zapeta do vratu in zapeljivost pokaže s svojo energijo. Manj je več!!

Kakšen je naš 'nacionalni attitude' do oblačenja, osebne urejenosti, stila? Kako se oblačimo v primerjavi z ženskami v tujini?
Kot sem omenila, mislim, da se počasi spreminja. Potrebno je ozavestiti to, da se ne oblačimo samo zato, da smo oblečeni.

Kako ocenjuješ oblačenje in stil moških v Sloveniji? Kaj ti je všeč, kaj bi izboljšala?
Mlade generacije so mi zelo všeč, drugače pa se mi zdi, da je še vedno preveč uniformiranosti. Več bi si morali upati.

Glede na to, da imaš to prednost, da delaš v modni industriji in imaš manekenske mere ter videz, ali si vseeno dovoljuješ razmislek o tem, kaj boš oblekla, kako skombinirala ...? Se tudi tebi dogaja znana ženska dilema, da zjutraj stojiš pred (polno) omaro in se ti vendarle zdi, da nimaš kaj obleči?
Ob dveh majhnih otrocih zjutraj predvsem nimam časa razmišljati, kaj bom oblekla. Urejena sem v 10 minutah. Za večerne dogodke si, če imam seveda možnost, vzamem malo več časa. Sindrom prazne omare pa mislim, da je problem skoraj vsake ženske :).

Za konec še nekaj kratkih vprašanj:
Čevlji, ki jih kupim in nosim, so/morajo biti ... nizki ali z vrtoglavo peto. Nekaj vmes pri meni ne boste našli.
Kvaliteta ali kvantiteta (v omari) ...? Kvaliteta. Če bi imela neomejene vsote, pa verjetno kvalitetna kvantiteta ; ).
Moj(i) najljubši parfum(i) ... Comme des Garçons.
V omari nimam nikoli dovolj ... nogavic ; ).
Za dušo poskrbim z ... jogo.
Čez 10, 20 let se vidim ... ne razmišljam o tem. Sem človek trenutka in naredim si, da uživam, tukaj, zdaj.

Hvala Maja!

torek, 17. januar 2012

Obeti in (neke vrste) OOTD

Komaj smo zakorakali v tretji teden letošnjega leta, pa že lahko rečem, da se na Odglavedopet dogaja na polno. Prihodnji teden začenjamo s stilskimi preobrazbami na Planetu Lepote, končan je logotip Odglavedopet, začela se je pripravljati spletna stran odglavedopet.si, bralke ste pridne in mi pišete maile s takimi ali drugačnimi vprašanji, spodbudami, ponudbami (vsem sem iskreno hvaležna!!), po novem lahko OGDP najdete tudi na twitterju, skratka ... Zelo sem vesela, razburjena in pripravljena na nizki štart to pomlad! Bralke in bralci pa ste še naprej vabljeni k temu, da me kontaktirate na mail iz katerega koli razloga.

V teh ledeno mrzlih dneh sem rada v svojem - kot pravim jaz temu - 'pavjem' outfitu. Kar težko je verjeti, pa vendar je nekaj barve na naših ulicah v zimskih dneh, polnih črnine, prava eksotika in redkost. No, za tiste dni, ko tudi sama zakorakam v januarski dan (pretežno ali v celoti) v črnini, pa so obvezne vsaj rdeča na ustnicah in nekaj nepričakovanega na nohtih ;).

(kapa Zara, torba Mandarina Duck, šal, puhast plašč in pas Marella, legice Calzedonia, boots Lost Paradise; fotografija: Tina Martinec Selan)

petek, 13. januar 2012

Kaj pomeni 'vintage'?

Ste se že kdaj vprašali, kaj pomeni angleški izraz 'vintage', ki ga bo moja lektorica brž poslovenila v vintidž? Ko brskamo po različnih spletnih straneh, med drugim slovenskih in tujih blogih, se nam lahko zazdi, da pridevnik vintidž označuje neko oblačilo, nakit ali drug modni dodatek, ki ga nismo kupile ravno včeraj ali ta teden. Ki ni iz trenutne ali prihajajoče kolekcije, ampak morda star nekaj mesecev, bodisi iz pretekle sezone bodisi izpred enega ali dveh let. Že krajše poizvedovanje po pomenu angleškega izraza 'vintage' pa nam da vedeti, da so merila za to, ali je neko oblačilo vintidž ali ne, precej strožja. V članku What is considered vintage clothing? lahko preberemo naslednjo definicijo: »In most cases, however, a vintage clothing item is one that is at least 20 years old.« Če skušamo zarisati natančnejši časovni okvir, pa lahko preberemo tole: »Most clothing considered vintage dates from the 1920s-early 1980s. Pre-1920s clothing is considered antique, while clothing newer than the mid-1980s has not reached vintage status - yet.«
Ni vse vintidž, kar ni novo, bi lahko parafrazirali znani pregovor o tem, da ni vse zlato, kar se sveti. Ni vsako staro ali starejše oblačilo vintidž, kot tudi ni vintidž vsako oblačilo iz druge roke. Pravzaprav veljajo za oblačila, ki naj bi dosegla v današnjem svetu modnih in slavnih tako cenjeni vintidž status, zelo stroga merila. Po navadi (ni pa nujno!) gre za kolekcije znanih modnih oblikovalcev, katerih kosi so odlične izdelave, skrbno hranjeni in ohranjeni, v neoporečni kondiciji in ki tudi po več desetletjih ohranijo svojo eleganco, umetniško vrednost, 'appeal', če hočete, ceno pa lahko zaradi vintidž statusa celo podvojijo ali potrojijo. V branje priporočam članek o vintidž oblačilih moje prijateljice in modne ljubiteljice Žive Čar. Vsem svojim modnim soljubiteljicam pa sporočam še tole: skrbno shranite kakšno obleko, suknjič, pletenino, čevlje, torbico ... za katere ste kar nekaj mesecev hranile denar, da ste si jih lahko privoščile. Naše hčerke nam bodo nekoč hvaležne! ;)

(fotografiji: annetaintor.com, beautifulclothings.com)

sobota, 7. januar 2012

Prvi pogled: modni trendi za pomlad/poletje 2012

Ko smo na pragu zimskih sezonskih razprodaj in pomladni kosi še nekaj tednov ne bodo našli prostora v naših trgovinah, je idealen čas, da se seznanimo z najbolj v nebo vpijočimi modnimi trendi za pomlad/poletje 2012.

Če na kratko povzamem bistvene zakonitosti modnih trendov za prihajajočo sezono, so to dvajseta leta preteklega stoletja, potiski, pasteli in (predvsem cvetlični) vzorci.

Kar se tiče dvajsetih, so se nekatere modne hiše, npr. Gucci, Etro in Marc Jacobs, zgledovale po ohlapni, sproščeni silhueti t. i. flapper deklet, ki so se osvobodile ozkih, tesnih steznikov in dolgih kril ter v bleščečih oblekah do kolen brez poudarjenega pasu z mnogo poudarki iz resic in perja plesale v ritmu čarlstona. Poudariti je treba, da obleke v stilu dvajsetih najbolj pristajajo vitkim ženskam, sploh takim z majhnimi prsmi, vitkim zgornjim delom telesa (rokami) ter brez odvečnih 'obročkov' na trebuhu.

(Etro, Gucci, Marc Jacobs; fotografije: style.com)

Vroče (in relativno novo) ime na modnem prizorišču, sploh v svetu potiskov, je Mary Katrantzou. Njeni potiski vsebujejo realistične, že fotografske elemente iz sveta arhitekture, narave in dekorja. Tudi Peter Pilotto je postregel s potiski, oba z Mary Katrantzou pa hkrati ponujata tudi lekcijo medsebojnega mešanja različnih potiskov.

(Mary Katrantzou, Peter Pilotto; fotografije: style.com)

Pasteli nas spomladi in poleti ne bodo spremljali le na oblačilih, ampak tudi pri ličilih (npr. rožnati odtenki šmink ter vse barve pastelov pri senčilih za oči ter lakih za nohte). Dejstvo je, da pastelni odtenki ne pristajajo vsem kolorističnim tipom enako. Če vam pastelno oblačilo na zgornjem delu telesa ne da 'zdravega' videza, pri obrazu raje uporabite kakšno močnejšo barvo ali kombinacijo z detajlom v črni, kot lahko vidimo pri nekaterih oblačilih modne hiše Preen.

(Preen, Marni; fotografije: style.com)

Pri trendu cvetličnih vzorcev skorajda ni dodati drugega kot to, da ga brez skrbi vključite kakorkoli, naj bo to na bluzi, obleki, torbici, šalu ... Za svež videz kombinirajte droben cvetlični vzorec s kakšnim drugim vzorcem, npr. s črtami, pikami ali abstraktnim potiskom. Cvetlični vzorec je npr. odličen za omilitev strogosti službenega kostima, za nonšalanten ulični videz pa ga kombinirajte s sproščenimi kosi, ki spominjajo na športna oblačila ali vojaške potiske (npr. Isabel Marant).

(Mary Katrantzou, Marni, Isabel Marant; fotografije: style.com)

S tem v mislih boste na razprodajne kose v trgovinah gledale z drugačnega zornega kota, saj boste morda našle na policah tak kos oblačila ali modni dodatek, ki vam bo hkrati olepšal preostale zimske mesece ter bo po barvi, obliki ali čem drugem že vseboval obet prihajajoče pomladi.

nedelja, 1. januar 2012

Rdečilo za lica

Če bi morala izmed vseh ličil in lepotnih trikov izbrati enega, ki je po mojem mnenju med najpomembnejšimi in nepogrešljiv pri dosegi cilja, je to gotovo rdečilo za lica oz. po angleško blusher. Sama imam (sicer redko, pa vendar) dneve, ko si za v javnost privoščim le čisti minimum make-upa: tekoči puder za korekcijo in izenačenje polti, rdečilo ter šminko. Poleti včasih celo samo kremo z visokim SPF, rdečilo in šminko. Opazila sem namreč, da niso naličene oči tisti faktor, ki ženski podari zdrav, vitalen videz, ampak je to nekaj barve (lahko zelo malo) na njenih licih in ustnicah. Pravilno izbrano rdečilo v barvi in teksturi, ki bo primerna za vaš obraz, vam bo vsako jutro podarilo tako zaželen spočit in zdrav videz, zato se splača vložiti nekaj časa in 'raziskovanja' v tisto, ki bo res pravo za vas.

Rdečilo se praviloma nanaša po naneseni plasti tekočega pudra, lahko čez puder v prahu/kamnu ali pod njim. Izberite barvo rdečila, ki bo skladna z vašo koloristiko – če ste tople polti, oči in las, izberite rdečilo s toplim rožnatim, paradižnikovim, breskovim ali terakota podtonom; če imate hladno polt, oči in lase, pa rdečilo v hladni pink, malinasti, vinski ali barvi fuksije.

(rdečila toplih odtenkov: NARS Torrid, NARS Gueule de nuit, MAC Springsheen, fotografija: Tina Martinec Selan)

(rdečili hladnih odtenkov: Stila Rose, NARS Turkish red, fotografija: Tina Martinec Selan)

Če ste v dvomih glede izbire odtenka, se orientirajte po naravni barvi svojih ličk takrat, ko pridete domov s sprehoda po mrzlem zraku, s teka ali po uri intenzivne aerobne vadbe. Univerzalno rdečilo, ki pristaja veliki večini polti, je nekoliko rjavkast odtenek rožnate barve, ki se mu v angleščini reče rosewood.


(rdečila nevtralnih odtenkov: NARS Dolce vita, Dior Rosewood, Bobbi Brown Blushed rose, fotografija: Tina Martinec Selan)

Če imamo več rdečil, lahko izbiramo glede na barvo outfita, v vsakem primeru pa se mora rdečilo v podtonu ujemati z odtenkom šminke ali glosa, še posebej če je šminka močne in žive barve. Praviloma k rdeči šminki najbolj pristajajo nevtralni rjavkasti ali rožnati odtenki rdečil, za živahen, punčkast (baby doll) videz pa je lahko rdečilo tudi živahnejše rdečkaste ali rožnate barve.
Poznamo različne teksture rdečil: rdečila v kamnu, kremna rdečila, rdečila v obliki gela ali tekočega zelo obstojnega 'staina'. Za mastno kožo so najprimernejša rdečila v kamnu ali v obliki gela/staina. Tiste z mastno kožo se izogibajte zelo svetlikajočim rdečilom zaradi dodatnega optičnega sijaja in mastnega videza. Najlepši in najbolj naraven videz suhi koži podarijo kremna rdečila, ki so sicer najmanj obstojna, a neobstojnost na suhi koži po navadi tako ali tako ni problem. Prav tako je kremno rdečilo najboljša izbira za zrelo kožo, ki je nagnjena k utrujenemu, nekoliko uvelemu videzu, saj se v kožo vpije (rdečilo v kamnu pa daje videz, da 'sedi' na suhi koži in lahko deluje nenaravno) ter obrazu podari notranjo 'zardelost', ki je zelo laskava ter deluje izredno naravno in zdravo. Če se tiste z zrelo in/ali suho kožo odločite za rdečilo v kamnu, naj obvezno vsebuje nekaj svetlikajočih delcev (ang. shimmer), izogibajte pa se težkim mat teksturam, ki bodo obraz navidezno obtežile in na njem zarisale nelaskave sence.

(kremna rdečila: Stila Lilium, Shiseido Rouge Flush, NARS Gueule de nuit, Stila Rose, Bobbi Brown Blushed rose, fotografija: Tina Martinec Selan)

Kar se tiče nanosa rdečila, ne morete zgrešiti s takim nanosom: nasmehnite se svoji podobi v ogledalu, da vam izstopi najbolj mehki del lica pod očmi (ang. apple of cheeks). Rdečilo nanesite na ta predel in ga nato potegnite nekoliko navzgor proti lasni liniji. Za rdečilo v kamnu je zelo pomemben dovolj širok čopič, ki mora biti namenjen nanašanju rdečila (tisti, ki jih dobimo v embalaži skupaj z rdečilom, so premajhni in preozki). Vedno nanašajte rdečilo le v eno smer. Če uporabljate kremno ali rdečilo v gelu, pa ga nanesite z blazinico enega ali dveh prstov; nanos naj bo krožen in hiter, saj se te vrste rdečil hitro vpijejo v kožo, in če smo prepočasne, lahko na licih ostanejo ostre, nezabrisane linije.

(rdečila v kamnu: L'Oreal Bois de rose, Dior Rosewood, MAC Springsheen, Chanel Orchid rose, fotografija: Tina Martinec Selan)

Še beseda ali dve o bronzerju. Namenjen je oponašanju naravne zagorelosti, kakršno bi dobile, če bi se sončile (ker pa se zavedamo nevarnosti sončenja, raje uporabljamo kremo z visoko SPF-zaščito in zagorelost 'zaigramo' z uporabo bronzerja ;)). Zato ga nanašamo na tiste dele obraza, ki bi tudi sicer dobili največ sončne barve: čelo, koren nosu, brada. Lahko ga nanesemo tudi ob straneh obraza v obliki črke E, in sicer od čela prek senc na lično kost ter nato ob strani obraza do čeljustne kosti. S tem bomo že deloma senčile obraz – zato bodimo pozorne, da ne predoziramo bronzerja. Na splošno je treba pri njem paziti, da ga nanesemo ravno prav – bolje manj kot več. Tudi če ga uporabljamo namesto rdečila, ne pretiravajmo z njim, da ne bomo dajale vtisa, kot da nas je z vsake strani po obrazu osmodila vroča plošča likalnika. Bronzer se načeloma bolje obnese v toplem delu leta, ko je naravna svetloba bolj rumenkasta; v zimskih dneh je svetloba modrikasta, veliko časa pa preživimo tudi pod umetno svetlobo luči, zato lahko rjavi toni bronzerja hitro dajo obrazu umazan ali utrujen videz.